Що таке камеральна перевірка?

Камеральна перевірка – це перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

 

Предметом камеральної перевірки є вся податкова звітність суцільним порядком, зокрема: 

  • своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або

  • своєчасність реєстрації податкових накладних та/або 

  • розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або 

  • розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або 

  • своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов’язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

Підставами для проведення камеральної перевірки є виключно ті випадки, які передбачені ПК України. Загальною такою підставою є подання податкової декларації (розрахунку) платником податків та прийняття її контролюючим органом. 

 

Наприклад, таким випадком є подання податкової декларації з податку на прибуток підприємства або уточнюючих розрахунків, податкової декларації з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин тощо.

 

Зверніть увагу! Особливістю камеральної перевірки є те, що вона проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.

 

Строки проведення перевірки залежать від конкретної підстави: 

  • щодо податкової декларації або уточнюючого розрахунку – протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання;

  • щодо інших питань перевірки – не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання;

  • щодо перевірки контрольованої операції – не пізніше закінчення 2555 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. 

Зверніть увагу! Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

 

Джерело: 

Податковий кодекс України - https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17/conv#n828